Estetik Cerrahi

Onko Plastik Cerrahi

Malign Melanom

Video Makaleler

İletişim

Prof. Dr. Sıdıka Kurul

Vücut Şekillendirme Ameliyatı Düşünüyorsanız

Modern hayat ve değişen değerler sistemi toplumların estetik anlayışını etkilemiştir. Daha güzel/yakışıklı olmak, kendini daha iyi hissetmek, kendine güvenmek, her alanda rekabet gücünü arttırmak, yaşamda daha aktif rol almak, değişmek.. .. Değişim düşüncesinin sonucu olarak estetik ameliyat talebi hızla artmakta ve plastik cerrahi ve biyo-medikal teknoloji bu değişim taleplerine paralel olarak sürekli yeni teknikler yaratmaktadır.

Estetik ameliyat taleplerinin en fazla olduğu alanlardan birisi de vücut konturlarını değiştirmek, yani daha güzel bir vücuda sahip olmak. Sosyal yaşamda ve ikili ilişkilerde “beden dili”nin ve “vücuduna güvenme” nin önemi sadece kadınların değil diğer cinsin, yani erkeklerinde dillendirmekten korkmadığı bir kavram. Plastik cerrahlar bu kavramın insanlar için ne ifade ettiğine tanıklar. Göğüsleri küçük olduğu için sadece karşı cins ile değil duygusal ilişki kurmak kendi cinsi ile de olağan sosyal ilişki kurmakta zorluk çeken genç bayanlar.. .. . Ya da penis boyu endişesi ile hayatını “yaşanmaya değer” bulamayanlar.. .. örnekler sayısız. Özellikle kadınlarda tekrarlayan doğumların, çocuk emzirmenin ve kilo alıp vermenin dişi bedeninde yarattığı hasarların yolaçtığı mutsuzluklar.. .. Bu sorunlar sadece psikolojik mi?. Hayır, çoğu vücut şekil bozukluğunun yarattığı durumlar. Bir meme büyütme ameliyatının kadına sağladığı şaşırtıcı beden güzelliği ve psiko-sosyal iyileşme, göz ardı edilebilir mi?

İri meme sadece iri meme mi? Hayır. Büyük memeler sırt, omuz ve bel ağrısına yol açar. Hastaların bir bölümü çok sayıda reçete ile birlikte gelir, bu ilaçları kullandık, fizik tedavi yaptırdık, ağrımız geçmedi diye. Ya sütyenin omuzlarda sebep olduğu derin izler. Veya sütyen bulma güçlüğü, memelerini taşımak için 2 ayrı sütyen giyen hasta bile gördüm. Yaz aylarında meme altı oluğunda ortaya çıkan pişikler, ayrı bir dert. !

Benzer sorunlar sarkık karınlar ile ilgili. Karın kaslarının zayıflamasına veya birbirinden ayrılmasına bağlı, tedaviye cevap vermeyen inatçı bel ağrıları. Karın derisinin katlanma yerinde pişikler. Sıcak günlerde bile korsesiz dolaşamama !

Bacak iç yanlarında yağ toplanması veya deri sarkıklığı. Özellikle bacakların sürtünmesine bağlı yaralar, çorap ve pantalonların sürtünme yerlerinde aşınması.

Venüs tepesi belirgin olduğu için pantolon ve mayo giyemeyenler. Sadece bu nedenle değil, vücudundaki şekil bozukluğu nedeni ile sırf rahat mayo giyemediği için denize girmek istemeyenler, tatile gitme konusunda çekingen davrananlar ve sosyal hayata aktif katılım konusunda kişinin kendine koyduğu ambargo !

Yukarda sıralanan beden şekil bozukluklarının yol açtığı cinsel hayattan zevk almamak, ikili ilişkide pasif kalmak, giyinme zorlukları.. .. .. .

Estetik cerrahi ameliyatları bu kişilerde mucize yaratabilir mi ? Evet. Ameliyat sonrası dönemde kişi beden imajındaki iyileşmeyi, düzelmeyi ve güzelleşmeyi çok kısa sürede içselleştirecek ve bunu yaşamının her alanında dışa yansıtacaktır. Plastik cerrahın, kadının ve çevresinin ortak mutluluğu. ..

Vücudunuzun şeklinden memnun değilseniz ve estetik cerrahi ameliyatı olmayı düşünüyorsanız önce ne istediğinizi, niçin istediğinizi ve ne elde etmek istediğinizi kendinize sorunuz. Muayene olmak üzere gittiğiniz hekimin plastik cerrahi uzmanı olup olmadığını ve Türk Plastik Cerrahi Derneği üyelik belgesini kontrol ediniz. İlk muayenede “neden bir ameliyat düşündüğünüzü” ve “ameliyattan ne beklediğinizi” açıkça cerrahınıza anlatmalısınız. Muayenede plastik cerrah deri kalitenizi, deri fazlalığı veya sarkıklığı olup olmadığını, vücudunuzdaki yağ dağılımını, beden ölçülerinizi, vücut bölgelerinizin oranlarını belirleyecek ve nasıl bir ameliyatın yada ameliyatların sizin beklentilerinizi karşılayacağını size açıklayacaktır. Birden fazla ameliyatın önerilmesi sizi şaşırtmamalıdır. Cerrahın önerilerini neden ve sonuçları açısından tartışmaktan kaçınmayınız. Ameliyatın ve anestezinin şeklini, ameliyatın nerede yapılacağını, kaç gün hastahanede kalmanız gerektiğini, ameliyata bağlı problemleri (komplikasyonlar), ameliyata bağlı izin nerede olacağını, ameliyat sonrası uymanız gereken kuralları, normal hayatınıza ne zaman dönebileceğinizi ve ameliyatın maliyetini doktorunuza sorunuz. Anlamadığınız yerleri tekrar tekrar sormaktan kaçınmayınız. Bu görüşme sırasında, genel sağlık bilgilerinizi, kullandığınız ilaçları ve varsa alışkanlıklarınızı ayrıntılı olarak cerraha anlatınız.

Daha iyi ve daha güzel olmak, kendinizi daha iyi hissetmek için ameliyat olmak istiyorsunuz, bu nedenle karar vermekte acele etmeyiniz, cerrahtan gerekli bilgileri aldıktan sonra, bu bilgilerin sizin taleplerinizle örtüşüp örtüşmediğini kontrol ediniz, hala yanıtlanmamış sorular varsa doktorunuzu tekrar ziyaret ediniz. Her ameliyatın değişik derecelerde yan etkileri vardır, bunu ve plastik cerrahinin mucize yaratamayacağını unutmayınız. Yaşam biçiminizin (beslenme, içki-sigara alışkanlığı, spor) uzun vadede ameliyat sonuçlarınızı etkileyeceğini aklınızda tutunuz.

Ameliyat öncesi ameliyata hazırlanma :

Daha önce geçirilen hastalıklar, halen mevcut sağlık problemleri ( şeker hastalığı, yüksek tansiyon vb), alışkanlıklar (sigara, içki vb) ve kullanılan ilaçlar (aspirin, sakinleştirici, hormon replasman tedavisi vb) ve ailede görülen hastalıklar hakkında doktora doğru ve ayrıntılı bilgi verilmelidir. Yukarıdaki özel durumların cerrah ve anestezi uzmanı tarafından bilinmesi halinde gerekli önlemler alınacak ve olası riskler minimize edilecektir.

Sigara ya da tütün içeren maddelerin içilmesinin insan sağlığına ne derece zararlı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Sigara içen kişilerde ameliyat sonrası genellikle sorunlarla karşılaşılır. Bu sorunlar estetik ameliyatlarda daha fazla önem kazanır. Sigara küçük çaplı kan damarlarında "vasoconstruction" denilen büzüşmeye ve oksijeni taşıyacak olan hemoglobin miktarının azalmasına yol açar. Oksijenin hücrelere ulaşmasını sağlayan özel kimyasal maddelerin etkisini ortadan kaldırır. Sigara yara iyileşmesinde bozulmaya ve gecikmeye sebep olur. Bu da genel iyileşme döneminin uzaması ve daha fazla iz demektir. Estetik ameliyat olacak kişiler ameliyattan önce sigara içmeyi tamamen bırakmalıdır. Eğer tamamen bırakamıyorsa, bu kişilerin ameliyattan 4 hafta önce ve 2 hafta sonrasına kadar sigara içilmemesi uygundur. Sigara içmeyen ancak nikotin sakızı yada nikotin bandı kullananların da zararlı etkilerden kurtulması mümkün değildir. Çünkü bu şekilde alınan nikotin sigara içimi alınan nikotin ile aynı zararlı etkiyi yapmaktadır.

E vitamini ve aspirine kullanılıyor ise ara verilmelidir ve ameliyat öncesi ağır diyet rejimlerinden kaçınılmalıdır.

Ameliyat öncesi dönemde doktorunuzun gerekli gördüğü (kan tetkikleri, radyolojik incelemeler) tetkikler yapılacaktır. Çoğu kez estetik ameliyatlar sırasında kan verilmesi gerekmez. Kan transfüzyonunun gerekli olduğu hallerde, ameliyattan 5-7 gün önce alınan kendi kanınız (ototransfüzyon) kullanılabilir.

Prof. Dr. Sıdıka Kurul

© Estet.net 2003 - 2022

Yıldızposta Cad. Ayyıldız Sitesi A Blok, Gayrettepe / İstanbul - 530 167 60 70 - skurul@estet.net -

© Estet.net 2003 - 2022

Yıldızposta Cad. Ayyıldız Sitesi A Blok, Gayrettepe / İstanbul
530 167 60 70 - skurul@estet.net -