Estetik Cerrahi

Onko Plastik Cerrahi

Malign Melanom

Video Makaleler

İletişim

Prof. Dr. Sıdıka Kurul

Vakumla Fazla Yağların Alınması (Liposuction)

İnsan vücudundaki yağ hücresi sayısı sabittir. Ergenlikten sonra yağ hücresi sayısı artmaz, ancak yağ hücrelerinin hacmi artar. Bu da kilo artışı ile sonuçlanır. Beslenme alışkanlıkları ve yaşam biçimi, kadınlarda gebelik, değişik derecelerde kilo alınmasına neden olabilir. Uygun diyet, egzersiz ve düzenli bir yaşam tarzına rağmen bazı kişilerde, karın, bel, kalça, uyluk dış ve iç tarafı, diz gibi vücudun belli bölgelerinde inatçı yağ birikimleri olabilir. Bu bölgelerdeki fazla yağlanma, vücut konturlarında bozulmaya, dolayısıyla kişinin yaşamını olumsuz etkilemeye başlar.

Gençler : Yapısal olarak her iki cinste de bedenin bazı bölgelerinde yağ toplanması sık karşılaşılan bir durumdur. Özellikle genç bayanlarda bacakların dış tarafında ve/veya kalçada, dizlerin iç tarafında, çene altında bu tür yağlı bölgeler yakınmalara yol açar.

Erişkinler : Yaşın ilerlemesine paralel olarak, her iki cinste beslenme alışkanlığı ve yaşam biçimi bedende değişikliklere sebep olur. Özellikle kadınlarda gebelik, değişik derecelerde kilo alınmasına ve vücudun bazı bölgelerinde – karın, kalça, mons pubis, bacak ve diz iç yanları, çene altı vb. yağ toplanmasına yada sınırlı sarkmalara yol açar.

Orta yaşlılar : Bu grupta sınırlı yağ toplanması çoğu kez derinin de gevşemesi ve kısmen sarkması ile birliktedir. Sıklıkla bacak ve kol iç yanları, bacak alt bölümünde diz üstünde deri sarkıklığı ile birlikte yağlanma ve gövdede arka koltuk altı çizgisinde sütyen üzerine taşar görünümde yağ birikintileri çoğu kez kaçınılmazdır. Karında yağlanma ve sarkmaya çoğu kez mons pubisin belirginliği eşlik eder, mons pubis belirginliği kadınların çoğunu -özellikle mayo giydikleri zaman- rahatsız eder.

Her üç durumda da uygun diyet, egzersiz, düzenli bir yaşam tarzı ve bazı medikal estetik müdahalelere rağmen düzelme olmaz ve bazı kişilerde bu bölgelerdeki inatçı yağ birikimi ve/veya sarkma, fazla yağlanma, vücut konturlarında bozulmaya, dolayısıyla kişinin yaşamını olumsuz etkilemeye başlar.

Liposuction nedir ?

Liposuction, inatçı yağ birikimlerinin vakumla emilerek, vücuttan yağların uzaklaştırıldığı bir ameliyattır. Kesinlikle bir zayıflama ameliyatı değil, bir vücut kontur düzeltme ameliyatıdır. Hacmi artmış, diyet ve egzersize dirençli yağ dokusu ameliyat ile vücuttan uzaklaştırılırken, mevcut yağ hücrelerinin sayısı da azaltılmış olur. Kullanılan kanüller ve vakum cihazlarındaki gelişmeler ile çene altı, yanaklar, boyun, kol üst iç yanı, memeler, göğüs, karın, bel kalça, uyluk, diz iç yanı, bacak, ve topuk gibi vücudun hemen hemen her bölgesindeki inatçı yağ birikimlerinin vakumla alınması mümkün hale gelmiştir. Diğer vücut kontur düzeltme ameliyatlarında tamamlayıcı işlem olarak kullanılmaktadır. Liposuction “vakumla fazla, inatçı yağların alınması” yöntemini tanımlayan işlemin genel adıdır. Hastadaki duruma göre çeşitli modifikasyonlar uygulanabilir. Bu tekniklere değişik isimler verilmekle birlikte işlem aslında Iiposuction'dır. Son 10 yıl içinde geliştirilen yüzeyel liposuction yada liposculpture adı verilen yöntemle hem kontur bozukluğuna sebep olan yağ birikimleri giderilebilmekte hem de deri sarkıklıklarının düzeltilmesi ve inatçı selülitlerin yok edilmesinde kesin sonuç alınabilmektedir. Son zamanlarda basında ağrısız, kansız, anestezisiz, izsiz ameliyatlar olarak sunulan ve liposhaping, liposhaving olarak isimlendirilen müdahaleler, 10 yıldır plastik cerrahlar tarafından lokal anestezi ile uygulanan "yüzeyel Iiposuction yada liposculpture" yönteminden başka bir şey değildir. Liposuction ameliyatı, kurallarına uygun olarak ve ameliyathane koşullarında mutlaka bir plastik cerrah tarafından yapılmalıdır. Günümüzde Iiposuction, oturmuş, kabul görmüş ve klasik ders kitaplarına girmiş bir yöntemdir ve vücut kontur düzeltilmesinde vazgeçilmez bir ameliyattır. Usulune uygun (doğru hasta seçimi, hastahane koşulları, doğru teknik uygulama ) olarak yapılan liposuction, emniyet sınırı aşılmadığı takdirde, herhangi bir riski olmayan bir ameliyattır. Günümüzde emniyet sınırı 2. 5 litre olarak kabul edilmektedir. Daha fazla miktar da alınabilir. O zaman ameliyat 3-6 aylık aralarla seanslar halinde yapılabilir ya da hastanın sıvı ve elektrolit dengesini tamamlayacak önlemler alınarak tek seansta yapılabilir. Kan nakli gerekli olabilir.

Ameliyat nerede yapılır ?

Liposuction işlemi, hastahane koşullarında ameliyathanede yapılır.

Anestezi tipi :

Alınacak yağ miktarına bağlıdır, lokal aneztezi, sedasyon (damar içine sakinleştirici ilaç verilmesi) veya genel anestezi altında yapılabilir. Bunu plastik cerrahınız tayin edecektir.

Ameliyat :

Ameliyat vakum uygulanacak bölgelerin durumuna göre 1-2. 5 saat arasında sürer. Ameliyatın genişliğine bağlı olarak aynı gün eve çıkmak mümkündür. Ameliyatın başlangıcında işlemin uygulanacağı bölgeye özel bir sıvı enjekte edilir. Daha sonra bu bölge üzerine veya yakınına yapılan kesilerden ( 5 mm. uzunluğunda) 2-6 mm. çapındaki kanül adı verilen metal borular deri altı tabakası içine sokulur ve vakum cihazına bağlıdır. Vakum cihazının çalıştırılır, istenilen vücut konturu ve düzgün bir cilt yüzeyi sağlanıncaya kadar yağların emilme işlemi devam eder. Arzu edilen sonuca ulaşıldığı zaman kanül çıkarılır, ameliyat kesileri dikilir. Ameliyat sonunda vakum uygulanmış alanlara özel bandaj uygulanır, ve hastaya korse giydirilir

Ameliyat sonrası :

Alınan yağ miktarına bağlı olarak hasta aynı gün evine gidebilir veya 1-2 gece hastahanede kalabilir. Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı hissedilmez. 6-7 gün sonra korse ve özel bandaj çıkarılır. Dikişler alınır. Korse yeniden giydirilir. Hasta korse giymeğe 6 hafta devam eder. 3. haftadan sonra gece yatarken korsesini çıkartabilir. Ameliyat sonrası ilk 6 haftalık dönemde korsesiz ayağa kalkılmaması uygundur. Vakum uygulanmış alanlarda morumsu renk değişiklikleri olabilir. Şişlik, karıncalanma ve yanma hissi olabilir. Bunlar 3 hafta içinde kendiliğinden kaybolur. Ameliyat yara izleri de 2-6 ay içinde belli belirsiz hale gelir. İyi seçilmiş hastada ve iyi uygulanan teknikle kalıcı sonuç sağlanır.

Liposuction ameliyatının riskleri :

Liposuction ameliyatı plastik cerrahide son 20 yıl içindeki en iyi buluşlardan biridir. Uygun ortamda, seçilmiş hastaya, kurallarına uygun olarak uzman bir plastik cerrah tarafından yapıldığı takdirde liposuction riski olmayan bir ameliyattır. Ameliyat kesilerine bağlı izler önemsizdir. Liposuction yapılmış bölgede deride düzensizlik veya sarkma yanlış hasta seçimine veya tekniğin doğru uygulanmamasına bağlıdır.

Prof. Dr. Sıdıka Kurul

© Estet.net 2003 - 2022

Yıldızposta Cad. Ayyıldız Sitesi A Blok, Gayrettepe / İstanbul - 530 167 60 70 - skurul@estet.net -

© Estet.net 2003 - 2022

Yıldızposta Cad. Ayyıldız Sitesi A Blok, Gayrettepe / İstanbul
530 167 60 70 - skurul@estet.net -