Estetik Cerrahi

Onko Plastik Cerrahi

Malign Melanom

Video Makaleler

İletişim

Prof. Dr. Sıdıka Kurul

Estetik Meme Dikleştirme Ameliyatı (Mastopeksi)

Estetik meme dikleştirme ameliyatından yarar görecek kişiler :

Kilo değişiklikleri, emzirme ve yerçekimi etkisi ile meme dokusunu yerinde tutan bağlar zamanla gevşer; meme dokusu ile etrafını saran deri zarfı arasında uyumsuzluk ortaya çıkar. Sorun meme dokusuna, deriye ya da her ikisine birden ait olabilir. Vücut ölçüleri ve beden kontürleri değerlendirilmesinde memeleri küçük/normal ve sarkık olan bayanlar bu ameliyat için adaydır.

Ameliyat :

Bu gruptaki hastalara mevcut şekil bozukluğuna göre farklı ameliyatlar uygulanabilir;

1. Uygun hastalarda, sadece meme protezi konarak sarkıklık ortadan kaldırılabilir. Bu takdirde ameliyat izi, sadece meme başının kahverengimsi derisi ile göğüsün beyaz derisi ile olan birleşme yerine gizlenir ve minimal olur. Burada yapılan işlem hemen hemen meme büyütme ameliyatı ile aynıdır.

2. Meme başı çevresinden kesi yapılarak bir meme dikleştirme ameliyatı uygulanırsa (peri-areolar mastopeksi), meme başı etrafındaki iz daha belirgin olabilir.

3. Meme hacmi yeterli ancak sarkıklığı olan hastalarda yapılan meme dikleştirme ameliyatında sarkık haldeki meme dokusu olması gerektiği gibi yeniden şekillendirilir, fazla deri çıkartılır ve meme başı olması gereken yere getirtilir. 1, 5-2 saat sürer. Meme başı etrafındaki ize ek olarak, meme başının alt kenarının orta kısmından aşağı doğru uzanan 4-5 cm. uzunluğunda bir iz kalır. İz bırakmayan meme dikleştirme ameliyatı yoktur. Ancak, bu izler başlangıçta belirgin, zamanla belli belirsiz hale gelen izlerdir.

4. Küçük ve sarkık memelerde hem meme büyütme (meme protezi ile) hem de dikleştirme işlemi birlikte yapılabilir.

Ameliyat sonrası :

Çoğu kez 1 gece hastahanede yatılması yeterlidir. Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı genellikle sorun yaratmaz. Meme protezi kullanılmış ise birkaç gün kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Dikişler 7-10 gün sonra alınır. Hastaya 6 hafta sporcu sütyeni giydirilir ve masaj önerilir. Erken dönemde şişlik, meme başında hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk değişimi olabilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur.

Hasta 3-4 gün içinde işine dönebilir. 3 ay ağır spor yapmaması uygundur. Hangi yöntem uygulanırsa uygulansın, meme dikleştirme ameliyatı genel olarak iyi ve kalıcı sonuç verir, kadının kendine olan güvenini, sosyal yaşama ve ikili ilişkilere katılımını arttırır. Dikleştirilmiş meme uzun süre kalıcıdır, ancak kilo değişiklikleri, gebelik, emzirme ve yerçekimi yeni sarkmalara yol açabilir.

Meme dikleştirme ameliyatının riskleri :

Her ameliyat istenmeyen bazı sonuçlara yol açabilir. Ameliyat, gerekli ön hazırlıkların ardından, iyi ameliyathane şartlarında ve uzman bir plastik cerrah tarafından yapıldığı takdirde riskler en aza indirilir. Dikleştirme amacı ile protez kullanılmışsa meme büyütme ameliyatında, aksi takdirde meme küçültme ameliyatında sözü edilen riskler burada da söz konusudur.

Prof. Dr. Sıdıka Kurul

© Estet.net 2003 - 2022

Yıldızposta Cad. Ayyıldız Sitesi A Blok, Gayrettepe / İstanbul - 530 167 60 70 - skurul@estet.net -

© Estet.net 2003 - 2022

Yıldızposta Cad. Ayyıldız Sitesi A Blok, Gayrettepe / İstanbul
530 167 60 70 - skurul@estet.net -