Estetik Cerrahi

Onko Plastik Cerrahi

Malign Melanom

Video Makaleler

İletişim

Prof. Dr. Sıdıka Kurul

Kepçekulak Ameliyatı (Otoplasty)

Kulakların şekli saçları kısa olankişilerde dikkati çeker. Kepçe kulak Ameliyatı, öne doğru çıkık ve belirgin olan kulak sayvanı ile saçlı deri arasındaki geniş açının daraltılması ve gerektiğinde kulağı küçültmek amacıyla yapılır. Bu işlem ile kulağa normal ve dikkati çekmeyen bir görünüm kazandırılmış olur. Kulak arkasında yaklaşık 4 cm. lik bir iz kalır.

Kimler bu ameliyat için adaydır ?

Kulakların öne doğru çıkıntılı ve eğik olması genellikle okul çağındaki çocuklarda psikolojik rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Ameliyatın genellikle çocuk okula gitmeden önce yapılması gerekir, ancak bu ameliyat her yaşta yapılabilir.

Ameliyat :

Ameliyat hastane koşullarında, anestezi uzmanının gözetiminde, ameliyathanede yapılır. Lokal anestezi ve Intravenöz Sedasyon (Damar yolu ile uyutma) yöntemi tercih edilir. Değişik teknikler olmakla birlikte, ameliyatın esası kulak arkasına yapılan bir kesi ile kulak kıkırdağının şekillendirilmesi esasına dayanır. Ameliyat 45-60 dakikakadar sürer. Kulaklara verilmiş yeni şekli muhafaza etmek üzere sargı sarılır. Hasta aynı gün evine gidebilir.

Ameliyat sonrası :

Ameliyat sonrası erken dönem genellikle rahat geçer. Ağrı minimaldir. Kulakların sargısı 3 gün sonra açılır, kontrol yapılır ve yeniden konur. Hastaya 15 gün süre ile tenisci bandı kullandırılır.

Normal hayata dönüş :

Hasta sargılı olarak 2 gün sonra işine dönebilir. Diş darbelerden korunması ve 1 ay süre ile ağır spor yapmaması önerilir. Ameliyat genellikle kalıcı sonuç verir.

Prof. Dr. Sıdıka Kurul

© Estet.net 2003 - 2022

Yıldızposta Cad. Ayyıldız Sitesi A Blok, Gayrettepe / İstanbul - 530 167 60 70 - skurul@estet.net -

© Estet.net 2003 - 2022

Yıldızposta Cad. Ayyıldız Sitesi A Blok, Gayrettepe / İstanbul
530 167 60 70 - skurul@estet.net -