Estetik Cerrahi

Onko Plastik Cerrahi

Malign Melanom

Video Makaleler

İletişim

Prof. Dr. Sıdıka Kurul

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti)

Karın germe ameliyatında, karın bölgesindeki fazla yağ ve sarkık deri ameliyatla çıkarılır, karın kaslarında gevşeme ve ayrılma varsa karın duvarı sağlamlaştırılır. Bu ameliyat ile şişman göbek ve sarkık karın görünümü dramatik bir şekilde düzelir. Karın germe ameliyatı, estetik meme ameliyatları, liposuction gibi vücut görünümünü düzeltmeye yönelik girişimler veya diğer bazı ameliyatlarla ( rahim, yumurtalık ameliyatları vb) beraber de yapılabilir.

Karın germe ameliyatından yarar görecek kişiler :

Diyet ve egzersiz ile düzelmeyen karın derisi gevşekliği ve/veya sarkıklığı olan kadın ve erkekler bu ameliyat için adaydır. Kadınlarda, hamilelik sırasında alınan kiloların bir kısmı doğumdan sonra, çoğu zaman verilir;ancak bayanların büyük bir bölümünde bu kiloların bir kısmı kalır. Karın derisinde sarkıklık ve çatlaklar ortaya çıkabilir. Birkaç kez hamile kalınmışsa derideki sarkıklığa karın kaslarındaki zayıflama da eşlik eder. Bu durum bel ağrısı, duruş bozuklukları ve karın derisinin katlanma bölgesinde pişik ile sonuçlanabilir. Sezaryen ile doğum yapanlarda, bu ameliyatın izi, karın derisindeki sarkıklığı daha bariz hale getirebilir. Zaman ve yerçekimi etkisiyle, karındaki şekil bozukluğu artabilir. Karın bölgesi fazla yağların birikme bölgelerinden biridir. Burada yerleşen fazla yağ dokuları rejime ve egzersize zor cevap verir. Karın germe ameliyatı, özellikle birkaç kez doğum yapmış, karın bölgesi derisinde çatlaklar oluşmuş ve sarkmış, karın kasları zayıflamış kadınlarda son derece faydalıdır. Kilo vermeye veya doğum yapmaya niyetli olan hanımların bu ameliyatı ertelemesinde yarar vardır.

Ameliyat nerede yapılır ?

Tam veya kısmi (mini-abdominoplasti) karın germe ameliyatları hastane şartlarında yapılır.

Anestezi tipi :

Cerrahların çoğu bu ameliyat için genel anesteziyi tercih eder.

Ameliyat :

Karın germe ameliyatı, ameliyatın genişliğine bağlı olarak 1-3 saat sürer. Sıklıkla bir kalçadan karşı kalçaya uzanan, ancak mayo içine gizlenebilen bir kesi hattı ve göbek çevresine yuvarlak ikinci bir kesi yapılması gerekir. Kısmi karın germede kesi hattı daha kısadır ve göbek yeri değiştirilmeyebilir. Ameliyat sırasında karın derisi altındaki kaslardan serbestleştirilir. Karın kaslarında bir zayıflık veya fıtık varsa, burası takviye edilir, fazla deri kesilerek vücuttan uzaklaştırılır. Mini-abdominoplastide yapılan bu işlemler daha sınırlıdır. Yara çoğu kez gizli dikiş ile dikilir ve pansumanlar ile örtülür. Bölgede toplanacak fazla sıvıyı emmek için dren adı verilen bir yada iki tüp deri altına yerleştirilebilir.

Ameliyat sonrası :

Yapılan ameliyatın şekline bağlı olarak 1-3 gün hastanede kalmak gereklidir. İlk günlerde karın bölgesinde şişlik ve ağrı olabilir. Ağrı, ağrı kesicilerle kolaylıkla kontrol altına alınır. Drenler 1-3 gün, dikişler 1-3 hafta sonra alınır. Kişi eğer çalışıyorsa 2-4 hafta sonra işine dönebilir. Yara izi ilk 3-6 ay kötüye gidermiş gibi görülebilir ama bu normaldir, izlerin düzleşmesi ve solması 9 ay ila 1 yıl alabilir. Tamamen yok olmamasına rağmen, iz bikini altına kolayca saklanabilir. Kısmi veya tam abdominoplasti işlemleri karın kaslarında zayıflık veya deri sarkıklığı olan hastalar için mükemmel sonuç yaratır. Zayıflamış ve/veya birbirinden ayrılmış kasların takviyesi ile bel ağrılarında düzelme sağlanabilir. Hastaların çoğunda, düzenli egzersiz ve diyetle mükemmel sonuç yıllarca korunabilir.

Karın germe ameliyatının riskleri :

Bu ameliyat, uzman bir plastik cerrah tarafından yapıldığı takdirde sonuç genellikle tatmin edicidir. Her cerrahi işlemin belli oranda riski mevcuttur, ameliyat öncesi muayene, tetkikler, uygun ameliyathane koşulları ve titiz cerrahi ile bu riskler en aza indirilebilir. Enfeksiyon nadirdir;antibiyotik ve apse oluşmuşsa apsenin boşaltılması ile tedavi edilir. Yara iyileşmesinde gecikme veya kötü yara iyileşmesi görülebilir, normalden daha fazla iz kalmış ise ikinci bir ameliyat ile düzeltilebilir. Sigara içenlerde cilt kaybı ve yara iyileşmesinde komplikasyonlara daha sık rastlanır.

Prof. Dr. Sıdıka Kurul

© Estet.net 2003 - 2022

Yıldızposta Cad. Ayyıldız Sitesi A Blok, Gayrettepe / İstanbul - 530 167 60 70 - skurul@estet.net -

© Estet.net 2003 - 2022

Yıldızposta Cad. Ayyıldız Sitesi A Blok, Gayrettepe / İstanbul
530 167 60 70 - skurul@estet.net -