Estetik Cerrahi

Onko Plastik Cerrahi

Malign Melanom

Video Makaleler

İletişim

Prof. Dr. Sıdıka Kurul

Hamilelik Sonrası Estetik Cerrahi Uygulamaları

Hamilelik ve doğumun kadınların vücut konturlarında bazı değişikliklerle sonuçlanması kaçınılmazdır. Hamilelik sırasında alınan kiloların bir kısmı doğumdan sonra çoğu zaman verilir;ancak kadınların çoğunda bu kiloların bir kısmı kalır. Karın derisinde sarkıklık ve çatlaklar ortaya çıkabilir. Birkaç kez hamile kalınmışsa derideki sarkıklığa karın kaslarındaki zayıflama da eşlik eder. Bu durum bel ağrıları, istenmeyen vücut görüntüsü ve karın derisinin katlanma bölgesinde pişik ile sonuçlanabilir. Sezaryen ile doğum yapanlarda, bu ameliyatın izi, karın derisindeki sarkıklığı daha bariz hale getirebilir. Zaman ve yerçekimi etkisiyle, karındaki şekil bozukluğu artabilir. Karın bölgesi fazla yağların birikme bölgelerinden biridir. Burada yerleşen fazla yağ dokuları rejime ve egzersize zor cevap verir. Hamilelik ve süt vermeden en çok etkilenen ikinci vücut bölgesi memelerdir. Küçülme, sarkma, büyüme sık görülen şekil bozukluklarıdır. İri ve sarkık memelerin sırt aürısına sebep olduğu unutulmamalıdır.

Çocuk sahibi olmak hemen hemen tüm çiftlerin arzusudur. Her ne kadar hamilelik kadın vucut konturunda bazı değişikliklere sebep olursa da, hem anne olmanın verdiği haz ve mutluluk, hem de hamilelik sırasında ve sonrasında bilinçli davranma kadının bedenini fizik değişikliklere karşı koruyacaktır. Herhangi bir nedenle vücudun fizik görümünde ortaya çıkan bozukluk durumunda plastik cerrahinin çözüm üretebileceği unutulmamalıdır. Anne olmak hamilelikten önceki kadar güzel görünümlü olunmayacak anlamına gelmez. Bu bölümde hamilelik döneminde ve doğum sonrası vücut konturlarınızda ne gibi fizik değişiklikler olabileceği ve çözümler anlatılmıştır.

1. Hamilelik ve süt verme döneminde ve sonrası meme yapısında olabilen değişiklikler :

Hamilelik ve süt verme sürecinden en çok etkilenen organ memelerdir. Bu eylem memelerde küçülme ve sarkıklığa, sadece sarkıklığa, eğer hamilelik sırasında alınan kilolar verilmemişse iriliğe sebep olabilir. Bazı kültürlerde ve zaman zaman moda olduğu üzere bazı anneler memelerinin şekli bozulacak diye bebeğe süt vermekten kaçınmak isterler, bazıları ise endişe içinde bebeğini emzirir. Ancak emzirmenin anne ve bebeğe sayısız yararı vardır. Meme derisinde çatlaklar oluşabilir.

a. Memelerde küçülme ve sarkıklık :

Süt oluşturan meme dokusu hacmi artar ve meme büyür. Doğumdan sonra gland denilen meme dokusu küçülür ve yerini yağ dokusu alır. Meme dokusunu saran deri ile meme dokusu arasında uyum bozulur. Böylece memelerde daha küçük görünüm ve sarkıklık ortaya çıkar. Meme küçüklüğü ve sarkıklığı estetik meme büyütme (Breast Augmentation) ameliyatı ile giderilebilir.

b. Memelerde sarkıklık :

Bazı kadınlarda hamilelik esnasında memelerde aşırı şişme olabilir. Doğum sonrası alınmış olan fazla kilolar da verildikten sonra meme dokusunu saran deride oluşan deri fazlalığı sabit kalır. Deri fazla içindeki meme dokusunun az olması meme sarkıklığı görüntüsüne neden olur. Meme sarkıklığı meme dikleştirme (Mastopexy) ameliyatı ile giderilebilir.

2. Karın bölgesindeki değişiklikler :

Hamilelik en çok karın bölgesinde değişikliklere neden olur. Bebeğin 9 ay boyunca yaşadığı bu bölgede inatçı yağ birikimleri olabilir. Karın ön duvar kaslarının ayrılması sonucu karın bombe görünümlü olabilir. Karın bölgesinde ayrıca doğuma bağlı çatlaklar oluşur. Doğum Sezaryen (Caeserian) ameliyatı ile yapılmışsa, bu ameliyata bağlı iz olabilir. Daha sonraları bu bölgede deformite olabilir. Tüm bunlar "Annelik işaretleri" annenin sinirlerini bozabilir.

Doğum sonrası karın bölgesinde olan bu değişiklikler Estetik Karın Germe (Abdominoplasty) ameliyatı ile düzeltilebilir. Yeniden çocuk doğurmak istemeyen kadınlarda aynı anda tüplerin bağlanması ameliyatı da yapılabilir.

3. İnatçı yağ birikimleri :

Hamilelik döneminden sonra normal olarak alınan fazla kilolar verildikten sonra özellikle karın, uyluk iç ve dış tarafları, diz, kalça ve kolun üst taraflarında diyet ve egzersizle giderilemeyen inatçı yağ birikimleri olabilir. Bunlar sadece Liposuction (Liposculpture, liposhaping) ameliyatı ile mükemmel ve kalıcı şekilde giderilebilir. Hamililik sonrası en sık yapılan estetik ameliyattır.

4. Vagina ve dudaklardaki değişiklikler :

Normal doğumlarda vagina genişler, dudaklarda yırtılmalar olabilir. Gerekli onarım ve iyileşmeden sonra görünüm bozukluğu ortaya çıkabilir. Bunlar Labioplasty ameliyatı ile düzeltilebilir.

5. Cilt renginde değişiklikler :

"Chloasma" denilen yüzde maske görünümü veren kahverengimsi cilt rengi değişiklikleri kadınların çoğunda görülebilir. Eğer renk değişikliği cildin sadece epidermis denilen yüzeyel katında ise hydroquinone içeren kremlerin yardımı ile düzeltilebilir.

Görüldüğü gibi hamileliğin neden olabileceği fizik değişiklikler moral bozucu olmamalıdır. Önceden planlanmış bir hamilelik, hamilelik döneminde Doğum uzmanının tavsiyeleri bu değişikliklerin minimal olması ile sonuçlanacaktır. Sonradan ortaya çıkabilecek kalıcı deformitelerin düzeltilebilme şansı her zaman vardır.

Prof. Dr. Sıdıka Kurul

© Estet.net 2003 - 2022

Yıldızposta Cad. Ayyıldız Sitesi A Blok, Gayrettepe / İstanbul - 530 167 60 70 - skurul@estet.net -

© Estet.net 2003 - 2022

Yıldızposta Cad. Ayyıldız Sitesi A Blok, Gayrettepe / İstanbul
530 167 60 70 - skurul@estet.net -