Estetik Cerrahi

Onko Plastik Cerrahi

Malign Melanom

Video Makaleler

İletişim

Prof. Dr. Sıdıka Kurul

Genital Estetik Ameliyatı

Kadında dış genital organları ile ilgili estetik sorunlar :

Yaşam biçiminin değiştiği, çıplaklığın tabu olmaktan çıktığı günümüz dünyasında, kadın dış genital organları sadece işlev ve hijyen yönünden değil “ estetik görünüm ve cinsel ilişkiden daha çok haz alma” talebi açısından da jinekolog ve plastik cerrahları ilgilendirir hale gelmiştir. Dış genital organlarda doğuştan var olan şekil bozuklukları veya hayatın ileri yaşlarında ortaya çıkan değişiklikler, bir çok kadında rahatsızlığa, mutsuzluğa ve komplekse yol açmaktadır. Bu durum, cinsel hayatı bozmakta veya kadının cinsel ilişkiye girmesine engel olmaktadır.

Mons pubis (venüs tepesi) adı verilen ve bacakların birleştiği yerde, karnın orta alt bölümünde yer alan tümseğin şişmanlığı ve zayıflığı geçen yüzyılda insanları ilgilendirmezken, yaşam biçimi ve buna bağlı talepler insanların ilgisini bu noktaya da çekmesini başarmıştır. Ortasında klitoryusun (bızır) yer aldığı oval şekildeki kadın dış genital organlarını şekillendiren ana anatomik yapılar vajen dudaklarıdır ve bunlar vajinanın (döl yolunun) girişinde bulunan dokulardır, büyük ve küçük olarak ikiye ayrılır. Dış tarafta ve daha büyük olanına büyük dudaklar (labium majus), iç tarafta ve daha küçük olanlar ise küçük dudaklar(labium minus) adını alır. Dudakların büyüklüğü veya küçüklüğü sadece sağlık nedenleri ile değil, daha fazla cinsel tatmin ve estetik nedenlerle de düzeltme talebine yol açmaktadır. Kadının cinsel haz almasında önemli rol oynayan klitoryus, çevresindeki yapılar tarafından örtülerek kadının haz almasını engelleyebilir veya büyüklüğü nedeni ile sıra dışı cinsel uyarımlara veya estetik kötü görünüme yol açabilir.

Çok sayıda kadın bu şikayetlere sahiptir. Genelde kadınlarımızın bir çoğu bunun sadece kendilerine özel bir problem gibi görmekte ve çare aramaktan korkmaktadırlar. Konunun yazılı ve görsel basında yer alması, toplumu, bu tür sıkıntıların birçok kadın tarafından yaşandığından ve çözümünün olabildiğinden haberdar etmektedir.

Kadın dış genital organlarında estetik cerrahi girişim gerektiren sorunlar ve tedavileri şu şekilde sınıflandırılabilir

1. Mons Pubisin (venüs tepesi) belirgin olması :

Özellikle orta ve ileri yaştaki hanımlarda görülen bu durum, giysi ve mayodan bu bölgenin belirli olması ile dikkati çeker, çoğu zaman sadece estetik bir sorundur. Bu nedenle kadınların pantolon ve mayo giymekten kaçındıkları da bir gerçektir. Kilo kaybı hallerinde ve aşırı şişmanlıkta etli mons pubisin sarkması sadece estetik bir sorun olmaktan çıkar, temizlik sorunları yaratır ve pişiklere yol açar. Şişman mons pubisin tedavisi liposuctionla fazla yağların alınmasıdır. Lokal anestezi ile yapılır, hastahanede yatmayı gerektirmez, 6 hafta süre ile korse giyilmesi derinin kırışması önler. Şişman ve sarkık mons pubis varlığında liposuction ile birlikte fazla derinin ameliyatla çıkarılması gerekebilir. Bu işlem estetik karın ameliyatına eklenebilir.

2. Şişman mons pubis ve şişman büyük dudaklar :

Yukarda sıralanan problemlere ek olarak mevcut patoloji klitoryusu kapattığı için, cinsel ilişki sırasında kadının haz alması engellenebilir. Eğer venüs tepesinde ileri derecede sarkıklık yoksa, burada da tedavi liposuctiondur;hem venüs tepesi hem de büyük dudakların hacmi liposuction ile küçültülür. Liposuctionın uygun olmadığı olgularda ameliyatla fazla dokuların çıkarılması gerekecektir. Lokal anestezi ile yapılabilen bu ameliyatlarla hem estetik sorunlar ortadan kalkar hem de kadının cinsel ilişkiden daha çok haz alması sağlanır.

3. Zayıf mons pubis ve ince büyük dudaklar :

Yapısaldır veya hastanın zayıflığı sonucu bu durum ortaya çıkar. Bu klitoryusun (bızırın) daha görünür hale gelmesine sebep olur. Bu estetik sorun, vücudun başka bölgesinden (bacak dış yanları, kalça, karın) alınan yağların deri altına enjeksiyonu ile çözümlenebilir ve arzu edilen estetik sonuç sağlanır.

4. Büyük ve sarkık küçük dudaklar :

Küçük dudaklar (labium minus), büyük dudakların arasında ince deri kıvrımı şeklinde uzanır, önde orta çizgide birleşerek klitorisi (bızır) bir kılıf gibi örterler. Küçük dudaklar arkaya doğru küçülür ve belli belirsiz bir kıvrım halini alır. Renk, şekil ve büyüklükleri ırka ve yaşa göre değişiklik göstermekle beraber, cinsel ilişkiye başlama yaşı, ilişki sıklığı, doğum sayısı, uygulanan epilasyon yöntemleri, kilo, şekil ve büyüklüğünde rol oynar. Normal olarak ortalama uzunlukları 5 cm boyunda ve 0. 5-1 cm kalınlığındadır. Vajen girişindeki ıslaklığı sağlayan, Bartholin denilen bezlerdeki salgının akış noktası küçük dudakların iç yüzlerinde bulunmaktadır. Bu bezlerin ağzı çok kolay mikrop kapabilmekte ve apse oluşturabilmektedir. Lokal anestezi altında, ameliyathane şartlarında küçük dudaklar olması gerektiği kadar küçültülür, kendiliğinden eriyen dikişlerle yara dikilir. Ameliyat süresi, kullanılan ameliyat tekniğine göre 30-60 dakika arasındadır. Bu ameliyat kızlık zarına zarar vermez, cinsel ilişkiye, orgazma, gebe kalmaya ve doğum yapmaya hiç bir zararı veya engeli yoktur. Ameliyattan sonra idrar yapma ile ilgili bir sorun olmaz, doktor tarafından önerilen temizlik yöntemleri ile bakım yapılır. Rahatsızlık verecek derecede ağrı ve yanma olmaz. Yara iyileşmesi ile ilgili problemlerle sık karşılaşılmaz. Ameliyatın ertesi günü duş alınabilir, normal hayata dönülebilir. Yara iyileşmesi 1 haftada tamamlanır, Ameliyattan 3-4 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir. Dışardan bakıldığında ameliyat izi fark edilmez.

5. Klitoryus büyüklüğü :

Klitoryus doğuştan büyük olabilir, erken yaşta ebeveynler tarafından fark edilir. Bu Takdirde çocuk yaş grubunda gerekli tetkikler yapılmalı ve tedavi düzenlenmelidir. İleriki yaşlarda klitoryus büyümesi nadirdir. Hormonal değişiklikler ve bazı tümörler klitoryus büyümesine yol açabilir. Çevresindeki anatomik yapılar yeterli şişmanlıkta olmadığı için göreceli olarak büyük görünebilir. Eğer problem çevre dokulardan kaynaklanıyor ise yukarıda sıralanan işlemlerden herhangi birisi yapılır. Gerçek büyük klitoryus olgularında, büyümeye yol açan kromozomal ve endokrin nedenler araştırılmalı ve öncelikli tedavi esas sebebe yönelik olmalıdır. Asıl neden saptandıktan ve bu yönde gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra büyük klitoryus küçültülebilir. Usulüne uygun yapıldığı takdirde bu cerrahi işlem cinsel hazzı ve cinsel aktiviteyi olumsuz etkilemez.

Prof. Dr. Sıdıka Kurul

© Estet.net 2003 - 2022

Yıldızposta Cad. Ayyıldız Sitesi A Blok, Gayrettepe / İstanbul - 530 167 60 70 - skurul@estet.net -

© Estet.net 2003 - 2022

Yıldızposta Cad. Ayyıldız Sitesi A Blok, Gayrettepe / İstanbul
530 167 60 70 - skurul@estet.net -