Estetik Cerrahi

Onko Plastik Cerrahi

Malign Melanom

Video Makaleler

İletişim

Prof. Dr. Sıdıka Kurul

Estetik Ameliyatı Düşünüyorsanız

Modern hayat ve değişen değerler sistemi toplumların estetik anlayışını etkilemiştir. Daha güzel/yakışıklı olmak, kendini daha iyi hissetmek, kendine güvenmek, yaşamda daha aktif rol almak, değişmek.. .. Değişim düşüncesinin sonucu olarak estetik ameliyat talebi hızla artmakta ve plastik cerrahi ve biyo-medikal sektör değişim taleplerine paralel olarak sürekli yeni teknikler yaratmaktadır.

Tüm dünyada estetik yardım veya estetik ameliyat talebi artmaktadır. Bu rüzgar ülkemizde de hissedilmektedir. Daha önce belli sosyo-ekonomik sınıfların talebi olan estetik ameliyatlar, günümüzde daha sınırlı bütçesi olan gruplar tarafından da arzu edilmektedir.

Sizde estetik cerrahi ameliyatı olmak istiyorsanız önce ne istediğinizi, niçin istediğinizi ve ne elde etmek istediğinizi kendinize sorunuz. Değişim talebi ağırlıklı olarak yüz bölgesinde toplanmaktadır. Sadece cerrahi müdahaleler değil “ameliyatsız yüz gençleştirme” adını verdiğimiz müdahalelerle de bazı kişilerde mucize niteliğinde değişimler olmaktadır. Tıpta “hastalık değil, hasta vardır” yaklaşımında olduğu gibi, her hastanın problemi ve çözümleri farklıdır. Arkadaşınıza yapılan işlem veya ameliyat, sizin aynaya baktığınızda fark ettiğiniz benzer problem için çözüm olmayabilir. Bu nedenle, herhangi bir işlem veya ameliyat yapılmadan önce yüzünüzün şekli, cilt yapısı ve kişisel özellikleriniz öğrenildikten sonra size teklif edilen müdahaleler sizi şaşırtmamalıdır.

Muayene olmak üzere gittiğiniz hekimin plastik cerrahi uzmanı olup olmadığını ve Türk Plastik Cerrahi Derneği üyelik belgesini kontrol etmeniz son derece önemlidir. Dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de plastik cerrahi uzmanı olmayan, hatta doktor olmayan bazı kişiler bu tür işlemleri yapmaya çalışmaktadır. İnsan üzerinde yapılan her tür müdahale son derece önemlidir ve bu konuda eğitim almış kişiler tarafından, kurallarına uygun olarak yapılmalıdır.

Görüşme için gittiğiniz cerrah önce sizi dinleyecek, ne istediğinizi, niçin istediğinizi soracaktır. Bu görüşme sırasında, genel sağlık bilgilerinizi (önceki ameliyatlarınız, şeker, tansiyon hast), ailenizde herhangi bir hastalık varsa ( kanser, şeker, kalp hast vb) bunları, kullandığınız ilaçları(aspirin, sakinleştirici, hormonlar, kalp ilaçları vb), varsa alışkanlıklarınızı (sigara, alkol), ameliyattan beklentilerinizi ayrıntılı olarak cerraha anlatınız. Ameliyatın ve anestezinin şeklin,, ameliyatın nerede yapılacağını, ameliyata bağlı problemleri (komplikasyonlar), ameliyata bağlı izin nerede olacağını, ameliyat sonrası uymanız gereken kuralları, maliyetini Doktorunuza sorunuz. Anlamadığınız yerleri tekrar tekrar sormaktan kaçınmayınız.

Bir estetik burun ameliyatının yüzünüzün görüntüsünü değiştireceğini bilmelisiniz. Ya da elmacık kemiklerinizde veya çene ucunuzda yapılacak ameliyatlar sizi değiştireceğini !. Buna hazır mısınız ?. Beğendiğiniz bir artist gibi olmayı mı hayal ediyorsunuz?. Doktorunuz bu hayalinizin gerçekleşmeyeceğini söylediği zaman şaşırmayınız ?. Herkes bebek yüzlü olamaz. Plastik cerrah elindeki sihirli değnek ile mucize yaratamaz. Beklentileriniz sıra dışı ya da karar veremiyorsanız veya doktorunuz gerekli görürse psikiyatri muayenesi isteyebilir, bu sizi şaşırtmasın. Psikiyatri uzmanı ile görüşmeniz beklentilerinizi berraklaştıracak, neyi niçin istediğinizi anlamayı ve karar vermenizi kolaylaştıracaktır.

Daha iyi ve daha güzel olmak, kendinizi daha iyi hissetmek için ameliyat olmak istiyorsunuz, bu nedenle karar vermekte acele etmeyiniz, cerrahtan gerekli bilgileri aldıktan sonra, bu bilgilerin sizin taleplerinizle örtüşüp örtüşmediğini kontrol ediniz, hala yanıtlanmamış sorular varsa doktorunuzu tekrar ziyaret ediniz. Her ameliyatın değişik derecelerde yan etkileri vardır, bunu ve plastik cerrahın mucize yaratamayacağını unutmayınız. Sigara tiryakiliği, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, ilaç alışkanlığı gibi bazı özel durumlar ameliyata bağlı riskleri arttırır. Bunları doktorunuza söylemeyi özellikle unutmayınız. Daha önce geçirilen hastalıklar, halen mevcut sağlık problemleri ( şeker hastalığı, yüksek tansiyon vb), alışkanlıklar (sigara, içki vb) ve kullanılan ilaçlar (aspirin, sakinleştirici, hormon replasman tedavisi vb) ve ailede görülen hastalıklar hakkında doktora doğru ve ayrıntılı bilgi vermelisiniz. Yukarıdaki özel durumların cerrah ve anestezi uzmanı tarafından bilinmesi halinde gerekli önlemler alınacak ve olası riskler minimize edilecektir. Sigara ya da tütün içeren maddelerin içilmesinin insan sağlığına ne derece zararlı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Sigara içen kişilerde ameliyat sonrası genellikle sorunlarla karşılaşılır. Bu sorunlar estetik ameliyatlarda daha fazla önem kazanır. Sigara küçük çaplı kan damarlarında "vasoconstruction" denilen büzüşmeye ve oksijeni taşıyacak olan hemoglobin miktarının azalmasına yol açar. Oksijenin hücrelere ulaşmasını sağlayan özel kimyasal maddelerin etkisini ortadan kaldırır. Sigara yara iyileşmesinde bozulmaya ve gecikmeye sebep olur. Bu da genel iyileşme döneminin uzaması ve daha fazla iz demektir. Estetik ameliyat olacak kişiler ameliyattan önce sigara içmeyi tamamen bırakmalıdır. Eğer tamamen bırakamıyorsa, bu kişilerin ameliyattan 4 hafta önce ve 2 hafta sonrasına kadar sigara içilmemesi uygundur. Sigara içmeyen ancak nikotin sakızı yada nikotin bandı kullananların da zararlı etkilerden kurtulması mümkün değildir. Çünkü bu şekilde alınan nikotin sigara içimi alınan nikotin ile aynı zararlı etkiyi yapmaktadır. E vitamini ve aspirine kullanılıyor ise ara verilmelidir ve ameliyat öncesi ağır diyet rejimlerinden kaçınılmalıdır.

Prof. Dr. Sıdıka Kurul

© Estet.net 2003 - 2022

Yıldızposta Cad. Ayyıldız Sitesi A Blok, Gayrettepe / İstanbul - 530 167 60 70 - skurul@estet.net -

© Estet.net 2003 - 2022

Yıldızposta Cad. Ayyıldız Sitesi A Blok, Gayrettepe / İstanbul
530 167 60 70 - skurul@estet.net -