Estetik Cerrahi

Onko Plastik Cerrahi

Malign Melanom

Video Makaleler

İletişim

Prof. Dr. Sıdıka Kurul

Estetik Alın ve Şakak Germe (Kaş kaldırma) Ameliyatı (Forehead Lift)

Alında, normalde derinliği kişiden kişiye farklılıklar gösteren enine çizgiler mevcuttur. Kaşlar arasında bu çizgiler dikey bir hal alır. Alın cildi de yüz cildinde olduğu gibi yaşın ilerlemesine paralel olarak gevşemeğe, sarkmağa başlar ve mevcut çizgiler derinleşir. Zamanla kaşlar aşağı doğru düşer. Bu durum kişide yorgun bakışlı bir yüz ifadesinin ortaya çıkmasına sebep olur. Kötü beslenme, sigara, düzenli olmayan yaşam tarzı, stres, hava kirliliği, cilt bakımlarının yetersiz yapılması veya hiç yapılmaması, yerçekimi etkisi ve mimikler estetik açıdan rahatsızlık verici bu sonucun ortaya çıkmasını kolaylaştırır.

Kimler bu ameliyat için adaydır ?

Bu ameliyat genellikle 40 yaşın üzerindeki erkek ve kadın hastalara uygulanır. Alın germe ameliyatı ile alındaki çizgiler minimal hale getirilir. Göz üzerine doğru sarkmış olan kaşlar yukarı doğru çekilerek, olması gereken yere getirilir ve kişiye diri bir bakış kazandırılır. Bu ameliyatla gözlerin yanındaki çizgilerin bir bölümü de bir ölçüde giderilebilir. Kaşları normal yerine getirmek için yapılan kaş kaldırma ameliyatı klasik alın germe ameliyatı ile iç içe bir ameliyattır. Sadece şakak bölgesinden girilerek kaşların asılması ve kısmen alın gerilmesi tercih edilen bir yöntem değildir.

Ameliyat :

Ameliyat hastane koşullarında, anestezi uzmanının gözetiminde, ameliyathanede yapılır. Genel anestezi ile yapılabildiği gibi lokal anestezi ve intravenöz sedasyon (Damar yolu ile uyutma) yöntemi de uygulanabilir. 1. 5-2 saat kadar sürer. Klasik alın germe yönteminde saç çizgisinin 4-5 cm. kadar gerisinde taç tarzında bir kesi yapılır, alın derisi serbestleştirilerek saçlı deriye doğru çekilerek gerilir, fazla deri kesildikten sonra, yara dikiş ile kapatılır. Ameliyat izi saçlı deri içinde gizlenir. Alın germe ameliyatı son zamanlarda endoskopik yöntemle yapılabilmektedir. Fazla doku çıkarılması gerekmeyen hastalarda saç çizgisinin gerisinden, saçlı deri içinde 3 veya 4 adet 1-2 cm. lik kesilerle aynı sonuç alınabilir hale gelmiştir. Hastaların çoğunda bu yöntem uygulanmaktadır. Bu yöntemde ameliyat sonrası daha rahat geçmektedir, saçlı deride his kaybı olmaz yada minimaldir. Her iki yöntemde de hastanın aynı gün evine gitmesi mümkündür. Diğer estetik ameliyatlar ile birlikte alın germe ameliyatı da yapılmışsa ameliyat süresi uzar ve hastanın hastahanede yatması gerekebilir.

Ameliyat sonrası :

Ameliyat sonrası erken dönem genellikle rahat geçer. Alında ve gözler etrafında genel bir şişlik ve morarma olabilir. Uyuşukluk ve gerginlik hissi olabilir. Bunlar 2 hafta içinde kendiliğinden geçer. Gözleri, burnu ve ağzı açık bırakacak şekilde baş sargısı uygulanabilir. 2 gün sonra pansuman açılır, Saçlar yıkanır ve gerekirse sargı yeniden konur. Dikişler 5-7 gün sonra alınır.

Normal hayata dönüş :

Ameliyat iyi sonuç verir. Kişi 2 hafta sonra işine dönebilir makyaj yapabilir. Kaş kaldırma işlemi endoskopik yöntemle yapılırsa işe dönme süresi kısalır. 2 ay ağır egzersizlerden ve güneşten kaçınması, dış darbelerden korunması sağlık verilir. Alın ve kaşlara yeni verilmiş şekil, yerçekimi nedeniyle etkileneceğinden kişinin bünyesine göre bazen 5-10 yıl bazen de ömür boyu dayanır.

Prof. Dr. Sıdıka Kurul

© Estet.net 2003 - 2022

Yıldızposta Cad. Ayyıldız Sitesi A Blok, Gayrettepe / İstanbul - 530 167 60 70 - skurul@estet.net -

© Estet.net 2003 - 2022

Yıldızposta Cad. Ayyıldız Sitesi A Blok, Gayrettepe / İstanbul
530 167 60 70 - skurul@estet.net -