Estetik Cerrahi

Onko Plastik Cerrahi

Malign Melanom

Video Makaleler

İletişim

Prof. Dr. Sıdıka Kurul

Erkek Memesinin Küçültme Ameliyatı (Gynecomastia)

Jinekomasti nedir, kimler jinekomasti ameliyatı için adaydır ?

Erkek memesi kadın memesine göre normalde kalıntı halindedir. Değişik hormonal, tümöral nedenlerle ve bazı ilaçların etkisi altında erkek memesi büyüyebilir. Çoğu kez belirli bir neden olmadan, yapısal olarak büyür. Atletik yapıdaki genç bir erkeğin, özellikle genç erkeklerde, memelerinin büyük olması ciddi psikolojik sorunlara yol açar. İlaçla tedavisi yoktur, ancak ameliyatla küçültülebilir. İri erkek memesinde iki farklı patoloji olabilir; yağ dokusunun artması veya meme dokusunun fazlalığı. Birinci tipte, memenin büyük olmasının sebebi artmış yağ dokusudur. Bu tiplerde liposuction (Vakumla yağların emilmesi)yöntemi uygundur. İkinci tipte yani meme glandının fazlalığına Bağlı jinekomastilerde ameliyatla fazla meme dokusunun çıkarılması gerekir.

Ameliyat :

Ameliyat hastane koşullarında, lokal veya genel anestezi altında ameliyathanede yapılır. Meme başı normal meme derisi sınırından bir kesi yapılır, fazla meme dokusu çıkarıldıktan sonra ameliyat kesisi dikilir. Ameliyat izi erken dönemde belirgindir, zamanla kaybolur. Ameliyat 0. 5-1 saat sürer. Hasta aynı gün evine gidebilir.

Ameliyat sonrası :

Ameliyat sonrası erken dönem genellikle rahat geçer. Ağrı minimaldir. Kısa sürede kendiliğinden geçen şişlik, morumsu renk değişimi, yanma hissi olabilir. 7-10 gün sonra dikişler alınır.

Normal hayata dönüş :

Hasta 2-7 gün içinde içine dönebilir. 6 hafta ağır spor yapmaması önerilir. Jinekomasti ameliyatı iyi ve kalıcı sonuç verir. Kısa bir ameliyatla psikolojik sorunlara yol açan şekil bozukluğu düzeltilmiş olur.

Prof. Dr. Sıdıka Kurul

© Estet.net 2003 - 2022

Yıldızposta Cad. Ayyıldız Sitesi A Blok, Gayrettepe / İstanbul - 530 167 60 70 - skurul@estet.net -

© Estet.net 2003 - 2022

Yıldızposta Cad. Ayyıldız Sitesi A Blok, Gayrettepe / İstanbul
530 167 60 70 - skurul@estet.net -